Чужорідне тіло в шлунково-кишковому тракті

01 червня 2020

Домашні тварини можуть ковтати різні неїстівні предмети: іграшки, монети, поліетиленові пакети і навіть каміння. Коти часто ковтають нитки, стрічки, новорічну мішуру. Через особливість анатомічної будови язика нитка, яка потрапила до рота кота, не може повернутися назад.

При проході через шлунково-кишковий тракт чужерідне тіло може травмувати слизову оболонку, викликати запалення та привести до часткової або повної непрохідністі, а деякі предмети можуть бути ще й токсичними. Іноді захворювання може тривалий час не давати про себе знати і проявлятися лише періодичною блювотою, інколи симптоми не проявляються взагалі і проблема виявляється випадково під час УЗ-дослідження або рентгенографії: наприклад, дрібні сторонні предмети в шлунку великої собаки.


Бувають випадки коли чужерідні предмети виходять з організму самі природнім шляхом (за допомогою блювоти або дефекації), але частіше їх необхідно видаляти хірургічно.

Найбільш розповсюджені симптоми при інородному тілі ШКТ:

  • блювота,
  • млявість,
  • відмова від корму,
  • болючість живота.

Важливо звернутись до лікаря якомога раніше, адже від цього залежить успіх лікування.

Будь ласка, в жодному випадку не намагайтесь витягти нитку, ялинковий “дощик”, риболовну ліску та щось подібне, якщо краєчок цього стирчить з задього проходу. Є величезний ризик, що тонкий, але міцний ниткоподібний предмет проріже стінки кишківника і викличе перитоніт.
Терміново зверніться до лікаря!

Після збору анамнезу та огляду лікар проведе необхідне обстеження: рентгенографію (за необхідності — з рентгенконтрасною речовиною) або ендоскопію. Іноді завдяки ендоскопу можна одразу ж і дістати чужерідний предмет.
Часто лікар може призначити додаткові дослідження:

  • УЗД органів черевної порожнини,
  • клінічний аналіз крові;
  • біохімічний аналіз крові.

Бувають випадки коли діагноз вдається встановити лише під час діагностичної лапаротомії.
Найчастіше чужорідне тіло доводиться видаляти хірургічним шляхом.
Паралельно проводиться симптоматична терапія: вводяться знеболюючі препарати, інфузійна терапія для корекції водно-електролітного балансу (втрата рідини через блювоту та діарею), даються гастропротектори та гепатопротектори, а в деяких випадках — антибіотики.

Попередити захворювання можна ретельно слідкуючи за твариною, особливо за малюками. Прибирайте всі небезпечні речі, які вони можуть з'їсти і зауважте, що інколи тварини обирають для цього такі речі, що нам навіть уявити важко: поліетиленові пакети фрагментарно, шмаття взуття або одягу хазяїв, голки чи булавки, дитячі іграшки — зовсім, здавалося б, неапетитні речі!
Іграшки також слід обирати враховуючи розмір домашнього улюбленця — щоб тварина не могла її ковтнути. Не згодовуйте тваринам кістки та не давайте підбирати щось на вулиці: за необхідності краще та безпечніше гуляти в наморднику.


Автор: Валентина Антонська, лікар-анестезіолог