Інгаляційний наркоз: нетоксично та більш безпечно
Авторка: Валентина Антонська, лікарка-анестезіолог клініки ВетНова
Питання безпеки життя пацієнта під час операції та анестезіологічного супроводу завжди стоять на першому місці як для власника так і для лікаря-анестезіолога.
Існує кілька видів анестезії які застосовуються у ветеринарній медицині:
- місцева
- регіонарна
- тотальна внутрішньовенна
- інгаляційна
В мультимодальних протоколах зазвичай використовується кілька видів в комбінації.
Інгаляційний наркоз є одним із найбезпечніших видів загальної анестезії.
Обговоримо, що ж це таке.
Інгаляційна анестезія – це вид загальної анестезії, у якому її ефекти (часткова міорелаксація, сон) досягаються введенням препарату для анестезії через дихальні шляхи пацієнта. Анестетик через легені тварини проникає у кров і досягає своєї кінцевої мети – головного мозку, де безпосередньо впливає на нервову систему, через що настає розслаблення та наркотичний сон.
Переваги сучасних інгаляційних анестетиків:
- висока керованість (анестезіолог будь-якої миті може підвищити, знизити або повністю припинити подачу газу);
- низька токсичність (введений газ виводиться через дихальні шляхи, минаючи процеси метаболізму в печінці та виведення через нирки, що відповідно знижує навантаження на ці органи);
- відносно короткий час відновлення (особливо у випадках, коли не застосовуються сильнодіючі седативні препарати, міорелаксанти та анальгетики);
- практично не викликає побічних реакцій з боку серцево-судинної системи.
Завдяки своїм властивостям газовий наркоз часто та безпечно застосовується у щоденній практиці ветеринарних фахівців, як за коротких маніпуляцій, так і за тривалих оперативних втручань.
Який із методів анестезії застосувати для конкретного пацієнта визначається індивідуально, з урахуванням виду тварини, її розміру, особливостей характеру та враховуючи складність необхідних маніпуляцій.
Проте варто враховувати також і наявність деяких протипоказань інгаляційної анестезії, саме тому перед будь яким оперативним втручанням необхідно проконсультуватись з лікарем-анестезіологом, щоб пібідрати оптимальний протокол саме для вашого улюбленця.