Ожиріння у кицьок

22 листопада 2021


Автор: Альона Савченко, лікар-нефролог

Ожиріння — захворювання, що супроводжується накопиченням надлишкової кількості жирової тканини в організмі. Загалом, ожирінням вважається перевищення норми маси тіла більш ніж на 20% від фізіологічної норми. Хоча чітко сказати, скільки повинен важити ваш котик, неможливо, бо у кожного з них цей параметр може бути різним і залежить від умов життя, конституції та віку вашого улюбленця, від його породи. Як правило, у тварини не повинні “стирчати” - бути помітними зовні - ребра та кістки, але вони мають добре промацуватись і має бути талія.

За своєю природою, коти — хижаки і самостійно добувають собі їжу. Але широке використання сучасних технологій, особливо виготовлення готового сухого раціону для котів (який є приоритетним для власників з підвищеною зайнятістю на роботі та відсутністю вдома протягом дня), призвело до постійної наявності корму у мисочці, щоб тваринка не голодувала. Частіше за все порції корма не відповідають добовій нормі, що у поєднанні зі зниженою активністю та частуванням улюбленця зі столу, приводить до збільшення ваги та розвитку ожиріння.

Частіше за все власників котиків дуже розчулюють округлі пухнасті форми улюбленця і вони забувають, що цей стан може бути небезпечним для тварини, так як зайва вага знижує тривалість життя та не на краще міняє його якість. Котикам важко чи зовсім немає можливості бігати та гратися з родичами чи за людьми, вони не можуть причепуритись вилизуванням, їм важко навіть почесатись (!), швидко втомлюються, спостерігається задишка.

Крім того, слід зауважити, що надлишкова вага — причина великої кількості хвороб:

  • цукровий діабет: відомо, що ожиріння зачіпає надходження глюкози до м'язової та жирової тканин, призводячи до інсулінорезистентності;
  • остеоартрит: надлишкова вага викликає перевантаження суглобів, в результаті чого швидше зношуються суглобові хрящі;
  • уролітіаз: підвищена вага збільшує потребу у воді, а невелика кількість випитої води (коти зазвичай не дуже люблять пити) призводить до концентрації сечі, що, в свою чергу, стає фактором розвитку уролітіазу;
  • перехідно-клітинна карцинома сечового міхура: є дослідження, що у тлустих кицьок більше шансів на розвиток хвороби, але напряму надлишкова вага з цим станом не зв'язана;
  • ліпідоз печінки: жирове переродження, особливо швидко розвивається у котиків, які перестали приймати їжу більш, ніж 12 годин поспіль;
  • в спекотну погоду товстий кіт не має можливості остудитися до нормальної температури, що значно підвищує ризик теплового удару.


Це лише найрозповсюдженіші, але далеко не всі захворювання, ризик розвитку яких підвищується у кішок з надмірною вагою.

Що ж робити, якщо у тварини зайва вага?
Перш за все слід навідатись до вашого ветеринарного лікаря на обстеження. Лікар може як повністю змінити раціон харчування котика, так і просто відкоригувати його — це завжди інтивідуально.

Основні принципи зменшення ваги ті самі, як і у людей:
1) зниження добової кількості калорій;
2) більше рухатись.

Не слід розраховувати на те, що після початку лікування кицька швидко позбавиться надлишків жиру. Через те, що пухнастикам не можна голодувати тривалий час, вага не буде стрімко знижуватись. Оптимальною нормою для домашніх кицьок вважається зниження маси тіла не більше, ніж на 1% на тиждень.